دائرةالمعارف شهر تبريز

www.tabrizinfo.com

 

 

 

 

 

      نام و نام خانوادگی:

فريده مهين اصغرنيا

      سال ومحل تولد:

 تبريز   1337 شمسی

      محل سکونت فعلی:

تبريز

      عرصه فعاليت:

شعر

      امکان ارتباط:

 

 

 

 

 

بيوگرافی:

 

در ماه اکیزلر(؟) سال 1337 خورشیدی در خانواده ای هنردوست و هنرپرور بدنیا آمده ام. از هشت فرزند خانواده ششمین میباشم. فوق دیپلم بهداشت را در شهر تبریز به پایان رساندم. در سال 1360 تشکیل خانواده داده، صاحب دختری بنام "ملودی" میباشم.

مادرم در شهر باکوی آذربایجان شمالی زاده شده است. وی پس از به پایان رساندن تحصیلات دوره متوسطه درسن 14 سالگی در سال 1937 به ایران آمده و در همین سن نیز با پدرم ازدواج نموده است.

پدرم متولد تبریز بوده در سن 6 سالگی مادرش وی را به همراه خود به شهر باکو می برد. از سالهای کودکیش ضمن کار کردن به فراگیری دانش پرداخته پس از به پایان رساندن دوره متوسطه وارد دانشگاه در رشته مهندسی نفت می شود. اما پیش از پایان دوره دانشگاهی مجبور میشود به ایران برگردد.

ازآنجاییکه پدر و مادرم هردو دلبستگی عمیقی به هنر شعر و موسیقی داشته اند، از سالهای کودکی چشم و دلم به دنیای هنر گشوده شد. چنانچه پدرم اشعار فضولی و عاشق علسگر را ازبر می خواند و اشعاری را نیز که خود سروده بود در جشنها و مراسم عروسی از زبان خودش می شنیدیم.

در عرصه آموزش زبان مادریم و شعروادبیات ترکی زحمات دلسوزانه و خستگی ناپذیر مادرم جای برجسته ای دارد. وی در این رابطه گزیده اشعار شعرای کلاسیک و معاصر آنسوی (آذربایجان شمالی) را از کتب و نشریات ترکی آذربایجانی برایم می خواند. گرچه این کتب و نشریات بطور مخفیانه از آنسوی آورده می شد، اما به هرحال بدست مادرم می رسید.

پس از آموختن الفتای کیریلیک (روسی) از مادرم، توانستم با ادبیات نوشتاری ترکی هرچه علمی تر آشنا شوم. علاقه به سرودن شعر بزبان ترکی از سنین 12-11سالگی درمن بیدار شد. اما الزامات شرایط فرهنگی حاکم برجامعه ای که من در آن زندگی میکردم مرا مجبور می کرد که به خواندن نوشته هایم تنها برای نزدیکان خودم قناعت کنم.

پس از انقلاب 1357 شمار مشتاقان به زبان مادریمان بسرعت رو بفزونی رفت و درسایه این توجه و گرایش، نوشته هایم نظم و شکل بیشتری بخود گرفت. تحت تأثیر شعرای معاصر و مدرنیست اینسوی و آنسوی مرز شیفته شعر آزاد شدم. نخستین نمونه های شعر و نثرم در سال 1374 در کتابی با نام " آلیشیق" انتشار یافت. پس از آن نیز اشعارم با تخلص " سئودا" در گاهنامه ها و نشریات روزانه مختلف منتشر شده است. در کتاب " خانیم شاعیرلار" (شعرای زن) تألیف نویسنده " رضا غفاری" نیز تعدادی از اشعارم درج گردیده است.

در عرصه آموزش زبان مادری و ادبیات ترکی، گرچه نخستین آموزگارمن مادرم بوده است، دومین معلمم جناب دکتر علی حسین زاده میباشد.

تعدادی از مهمترین مقالات تحقیقی ام را نام میبرم:

1-   " آذربایجان اویون هاوالاری نین تاریخی" (تاریخ نواهای رقص آذربایجانی) که در نشریه " مهر" متعلق به  "جشنواره موسیقی حماسی ایران" انتشار یافته است (تهران 1376).

2-   " آذربایجان موسیقی سینه قیسا بیر باخیش" (نگاهی گذرا به موسیقی آذربایجان) که متن سخنرانیم در "سمپوزیوم آذربایجان شناسی" (شرابخانه) میباشد.

3-   درسال 1376 (ماه مه 1999) در شهر استانبول ترکیه در "کنگره همبستگی زنان جهان" بر اساس مقاله ای تحت عنوان "قادین و توپلوم" ( زن و جامعه) سخنرانی کرده ام.

4-   آبانماه 1381 در نخستین سمینار موسیقی آذربایجانی بعنوان عضو هیئت علمی، با مقاله ای تحت عنوان "بیلیمسل آذربایجان موسیقی سی نین گلیشمه تاریخی" (تاریخ تکامل موسیقی علمی آذربایجان) سخنرانی نمودم.  همین سخنرانی در "همایش شمالغرب کشور" در دانشگاه تبریز نیز تکرار گشته است. لازم به یادآوری است که 

  مقاله مذکور در نخستین شماره نشریه "چالغی" درج شده است. در دومین شماره این نشریه مقاله ام با عنوان "آذرابیجان بسته کاری سلیمان علسگراوون موسیقی حیاتی"(زندگی هنری آهنگساز آذربایجانی سلیمان علسگراوف) و نیز نوشته دیگرم در رابطه با زندگی نامه آهنگساز مشهور دنیا " بتهوون" و نیز تفسیری بر نخستین اثر سمفونیک او درج گشته است.. برای درج در سومین شماره نشریه فوق الذکر نیز مقاله "ائسترادا موسیقی سی نین پارلاق اولدوزو قلورا کریم اوا" (ستاره درخشان موسیقی استرادا فلورا کریم اوا) و همچنین تفسیر دومین و سومین اثر سمفونیک بتهوون آماده میباشد. دنباله تفاسیر این آثار سمفونیک نیز در شماره های بعدی این نشریه خواهد آمد. از مقالات دیگرم:

-       وضعیت موسیقی آذربایجان جنوبی در سده گذشته.

-       بمناسبت روز جهانی زنان "قادین لارین موسیقی صنعتی ایله ایلگیسی"(رابطه زنان با هنر موسیقی).

در پایان لازم به یادآوریست که برگردان ترانه های ملی آذربایجان از الفبای سیریلیک به الفبای عربی- فارسی، بصورت کتابی با نام "سونا بولبوللر" در سال 1379 انتشار یافته است.

بعنوان یک معلم موسیقی طبیعی است که اکثر نوشته هایم در رابطه با این هنر میباشد.

 

فریده اصغرنیا- 1383

 

………………………………………….

     آثار : (لطفاء روی عنوانها کليک کنيد.)

*       

 

"یاشیل دوشونجه"

 

دؤیوشور گؤک اوزونده

آجیق لی بولودلار.

 

چارپیشیر،

چیپلاق بوداقلار.

 

أسیر،

اویوق-اویوق

ایچلرده روزگار.

 

لام سوکوت،

     سوسوب دوداقلار،

آغ کاغیز،

اس سیز بارماقلار.

 

آغلاییر یامور،

     آغلاییر.

 

اونودولموش،

     اومودسوز،

چاتلاق اومودلار.

 

اوچامایان،

     اوچامایان،

قانادسیز دویغو.

 

آغلاییر یامور، آغلاییر،

سوسور  بیر آندا روزگار.

 

دویماییر دنیز،

     دورقون،

جوشقوسوز، سوسقون،

لپه له نیر، نارین- نارین،

     لپه له رینده، یاشیل دوشونجه.

 

                                                           " سئودا "   1383

 

برگشت به ليست